top of page

Intimní rozhovor

Ahoj Karolíno, co znamená Tvoje jméno Leia? Jak vzniklo?

Toto jméno mi dal kdysi jeden blízký člověk. Pamatuji si, jak napsal na papír „Karolína Leia“ a mně přišlo, že jsem se tak jmenovala odjakživa. Prostě to ke mně patřilo. Procházela jsem tehdy velkou transformací a cítila jsem potřebu ji manifestovat i navenek. Každé jméno nese vibraci a tato se mnou rezonovala. Byla to pro mě i jistá známka osvobození se od minulosti. Leia není jen princezna ze StarWars:-), ale jedná se o jméno havajského původu, nesoucí význam "dítě nebes" anebo "nebeské květy"....

Máš i nějaké duchovní jméno?

Mé duchovní jméno je Anandini (blaženost). Je to jedno ze jmen hinduistické bohyně Lakšmí, se kterou nejvíce souzním a která je patronkou celého mého projektu pro ženy „Shakti ášram“.

Jak to všechno začalo? Kdy jsi nastoupila cestu tzv. osobního rozvoje?

Hmm... dávno (směje se). Už je to skoro 20 let... K tomu se nějakým způsobem probudit mě dovedly až zdravotní problémy. Touha vypadat jako modelky v časopisech mě dohnala k anorexii. Nejedla jsem, šíleně jsem hubla, až jsem jednoho dne měla vážnou nehodu, kdy moje tělo řeklo "dost!". Zkolabovala jsem v půlce zkouškového období na vysoké škole. Skončila jsem „jen“ s frakturou nosu, vyraženým zubem, otřesem mozku a dvouměsíční rekonvalescencí. V té době mi ohromně pomohli moji rodiče, bez nich by to bylo mnohem náročnější. Tehdy začala má dlouhá cesta léčení, dozrávání a transformace, která nebyla rozhodně snadná, ale díky které jsem nyní tím kým jsem.

GK8B0220 copy.jpg

Nefunkční vztahy, málo energie, pocit vyprahlosti a nenaplnění, průhledná pleť, vypadané vlasy, rok bez menstruace, absence sebedůvěry, žití v programu "hodná holka"...  Musela jsem si šáhnout na dno, abych se mohla odrazit zase nahoru...

Co Tě na cestě osobní proměny nejvíce poznamenalo?

Po té dramatické události jsem se začala více zajímat o zdravý životní styl, stala se ze mě vegetariánka, začala jsem praktikovat jógu, meditaci, břišní tance... Stávala se ze mě víc žena, ne jen vyhublá průhledná kost :-) Hodně mě poznamenala somatická práce s tělem skrze intuitivní tanec, kontaktní improvizaci, somatic experiencing... a pak hlavně tantrický výcvik pod vedením Komaly de Armorim. Ten považuji za skutečně velmi hluboký a transformační moment v mém životě, který mi odkryl mnoho věcí. Stejně tak všechny moje delší či kratší pobyty v Indii, které byly ohromně očistné a pomohly mi smýt ze mě vrstvy, které byly jen iluzorní a byly podmíněny výchovou nebo společností. No a v neposlední řadě životní události...

 

Jaké životní události máš na mysli?

No... život mi byl a stále je největším učitelem... Když mi bylo dvacet, potřebovala jsem se nejen vyrovnat se svými vlastními problémy, ale zároveň najít způsob, jak se smířit s vážným onemocněním maminky... V té době jsem se začala hodně zajímat o duchovno. Přečetla jsem hovory s bohem od Neala Walsche, oslovil mě hinduismus, zákon karmy a reinkarnace... Tyto věci mne vždycky fascinovaly a hinduismus mi dokázal dát konečně odpovědi na jinak těžko uchopitelná témata. V okamžiku, kdy jsem poprvé odcestovala do Indie a viděla, že tato filozofie nemusí být jen teorie, ale způsob života, celý svět se mi obrátil vzhůru nohama... Další zásadní zlom přišel ve třicetipěti, kdy jsem se potřebovala smířit s velkým zvratem v mém vztahu a náročným rozchodem... Byl to takový divoký tanec Kálí, který mě naučil mít se více ráda. Tomu se ostatně učím dodnes...

Postupně jsem rozpustila staré nefunkční vzorce a vyléčila traumata, které mě jen svazovaly a nedovolily mi být zcela sama sebou. Začala jsem být čím dál tím víc spokojená, zdravě sebevědomá a radostná. 

To asi nebylo úplně jednoduché...

To rozhodně ne. Ale bylo to potřeba, abych si sebe začala více vážit. Postupně jsem rozpustila staré nefunkční vzorce a vyléčila traumata, které mě jen svazovaly a nedovolily mi být zcela sama sebou. Přestala jsem být ta věčně "hodná holka" a samaritánka, co je věčně vyčerpaná, jelikož nedokáže stanovit vlastní hranice a hodnotu. Začala jsem být čím dál tím víc spokojená, zdravě sebevědomá a radostná. Uzdravení vztahu sama se sebou mělo postupně za následek spokojenější vztahy s ostatníma ženama (přestala jsem je brát jako sokyně), uzdravení vztahů v mé ženské rodové linii a transformaci mého osobního života. Přestala jsem muže činit zodpovědné za to, jak se ve vztahu cítím a místo toho začala pracovat na sobě, díky čemuž se můj partnerský vztah automaticky transformoval, stal se mnohem svobodnější a radostnější.

Co je Tvým záměrem v platformě "Shakti ášram"?

Shakti ášram je posvátný, léčivý a vyživující prostor, který vzniká během našich ženských seancí, ať už ve skupinových kurzech tantra jógy, v rámci ženských kruhů anebo během individuálních seancí. Ášram znamená v překladu ze Sanskritu "místo, kde vše plyne bez úsilí" anebo také "vkročení na cestu života". Shakti je pak ženská kreativní energie, která se podílí na existenci celého Vesmíru. Mým snem je vybudovat i skutečný ženský Shakti ášram, kam budou ženy moct chodit pro odpočinek, výživu, léčení, vzájemnou podporu a inspiraci. Vysílám přání do Vesmíru, aby mi pomohl postupně tento prostor vybudovat...

Kde čerpáš energii? Co jsou Tvé zdroje?

Energii čerpám nejraději v přírodě a úplně nejraději na své zahradě v jižních Čechách. Zdrojem klidu je pravidelná praxe meditace a zdrojem radosti zase tvoření všeho druhu. Jsem velmi citlivá a vnímavá a proto potřebuji dostatek prostoru pro integraci a vyjádření svých pocitů a prožitků. Někdy mám chuť malovat, jindy zpívat a tančit, vyjadřovat emoce poezií anebo intuitivně míchat vonné aromaoleje. No a mám to štěstí, že se mi za posledních 6 let podařilo každým rokem odcestovat do mé milované Indie, ta je mým druhým domovem, obrovským zdrojem a neuvěřitelně hlubokou výživou mého nitra.

IMG_6830_edited.jpg

V okamžiku, kdy jsem poprvé odcestovala do Indie a viděla, že hinduistická filozofie nemusí být jen teorie, ale způsob života, celý svět se mi obrátil vzhůru nohama. 

Co je podle Tebe hlavním problémem žen dnešní doby?

Spousta z nás přestává vnímat svojí vlastní cykličnost, hormonální změny a potřeby během cyklu. Spousta z nás zapomněla, co znamená být skutečně ženou, neboť neustále žijeme v nefunkčních programech, společenských stereotypech a mužském světě orientovaném na výkon. Spousta z nás zapomněla, jak vypadá cítit se skutečně zevnitř vyživená... Vyživenost vnímám jako základní ukazatel zdravosti ženy a naplněnosti ženské esence. Uvědomila sis někdy, kolik žen se v dnešní době cítí vyprahlých a vyhořelých? Jak vysoká je míra neplodnosti? Kolik žen trpí bolestivou nebo absentující menstruací či jinými gynekologickými problémy? Všechny tyto nerovnováhy jen zrcadlí to, jak moc jsme se vzdálily od našeho vlastního středu, od života v souladu s přírodou a samy se sebou. Nemoc anebo jakákoliv nerovnováha je pouze ukazatel na cestě, aby nám bylo připomenuto, že jsme se odklonili a máme příležitost něco změnit...

Proč si myslíš, že je tak málo šťastných a naplněných partnerských vztahů?

Neřekla bych, že je jich málo:-) spíš jsou vzácné. Je to asi proto, že do vztahů vstupujeme často nezralí a chceme po našich partnerech, aby nám vyřešili naše vlastní problémy anebo saturovali jistý druh prázdnoty. V momentě, kdy převezmeme zodpovědnost za naše vlastní emoce a naše vlastní vzorce chování, aniž bychom je projektovali na našeho partnera, se oběma z nás uleví. Když najdeme zdroj naší lásky uvnitř sami sebe a přestaneme být závislí na přísunu lásky a ocenění od partnera, v našem vztahu vznikne mnohem více prostoru pro prožívání svobody, spontánnosti, radosti a hlavně čisté nepodmíněné lásky. Je to pochopitelně běh na dlouhou trať, ale já sama jsem zažila přerod ze vzájemně závislého vztahu ve vztah svobodný. Pokud jsou obě strany otevřené změně a chtějí na sobě a na svém vztahu pracovat, všechno je možné.

GK8B9835 copy.jpg

Vím, že se hodně věnuješ ajurvédě. Co tě vedlo k jejímu studiu? 

Ajurvéda je holistická věda o životě pocházející ze starověké Indie, matka moderní medicíny. Je až neuvěřitelné, kolik znalostí měli naši předci před 5000 lety, a to jen pozorováním přírody a žitím v souladu s ní. Ke každému člověku přistupuje ajurvéda individuálně a v tom tkví její kouzlo. Podle logiky ajurvédy je potřeba 2 různé pacienty se stejnou nemocí léčit odišným způsobem... anebo dva lidé mající naprosto identické symptomy mohou mít jinou nemoc. Ajurvédu jsem nejprve několikrát vyzkušela na vlastní kůži v Indii, kde jsem pobývala v ajurvédských ašrámech, až jsem se poté rozhodla jí studovat. Ajurvéda mně i mým blízkým pomohla na cestě k lepšímu a pevnějšímu zdraví.

Jak bys sama sebe charakterizovala pár slovy?

Jemnost, citlivost, Indie, tanec, příroda

Chtěla bys ženám, co čtou tento rozhovor na závěr něco vzkázat?

Nebojte se být samy sebou. Nebojte se své vlastní síly a jedinečnosti. Žijte svoje poslání, svou radost a autentičnost. A přijďte na ženský kruh, jste srdečně vítané :-)

Rozhovor vedla a zpracovala: Johana Karásková 

4.8.2020, čajovna Dharmasala

bottom of page